splash_opacity
bezár

Az alábbiakban azokat sorolom föl, akiknek – az összeállításban név szerint szereplő emlékezők mellett - köszönettel tartozom:

Bányai Viktória, Bókai Bátor, Büchler Ilona, Bürg Judit, Csepregi Zoltán, Fáryné Szalatnyay Judit, Forgácsné Dénes Katalin, Gabriele Gauler, Gerendás János, Gombocz Istvánné, Goldstein Tibor, Gulyás György, Gulyás Gáborné Barth Lívia, Daniel Kempin, Kósa Judit,  Lustig Éva, Lustig József, Mády Katalin, Maros Judit, Medgyesi Iván, Moksony Anna, Moksony Ferenc, Medgyesi Iván, Müller Károly, Nagy Márta, Nagy Zita, Rácz Zsuzsa, Réthelyi Orsolya, Tóth Zoltán, Dr. Schweitzer József főrabbi, Süle Tamás, Tatár Judit, Vajk Éva, Vágújhelyi Péter, Verő Tamás., valamint az Országos Rabbiképző – Zsidó Egyetem könyvtárosai.

 


Köszönet

galosi-gyorgy-karusel-picture

gado-janos-eml

kemeny-gyorgyi

kurti-kann-judit-karusel-picture

lea-neuman

parczel-edit-eml

perlusz-aniko

sindler-kornelia-eml

vandor-peter-eml

WeiszGabor

wieder-gyorgyi

XY_copy

BarnaiAgnes

FalkMargit

FriedGabriella

FriedmannGyorgy

GottliebGulyasGaborOtto

SusitzkiGrossVera

HuszMarta

Jakobovics Ferenc

Jakobovics Tamas

KlarreuchOszkar

Klein Edit

KramerVera

LangJanos

MayerEva

MayerTibor

MarkuszBandiMarkuszGyorgy

MenczeleszEva

MenczeleszJozsef

PolacsekEdit

PolacsekTibor

ReiszEva

ReiszLaszlo-new

ReiszPeter

SarvariJozsef

SinaiArpadGyorgy

SpatzGyorgyi

SteinerEndre

SteinerJozsefEndre

SteinerJozsefSugar

WeiszKatalin

WeiszMagda

Pusztuló óbudai érdekes házak

Egy híres humorista otthona

 Óbudára nemsokára rá sem lehet ismerni. Avval a házcsoporttal, amelyikben a híres Bródy-kávéház, Krúdy Gyula annyi magános elmerengésben átvirrasztott éjszakáinak ódon tanyája állott, kezdték meg pár éve a renoválást. Folytatódik a lebontás, mennél jobban halad előre az uj Dunahíd és feljárójának építkezése. Régi mézeskalácsos, kis cukrászda, kefekötő, hangszerész boltjai tűnnek el kis terekről, rövid utcácskákból. Most már a legforgalmasabb üzleti útvonal, a Tavasz-utca egyik sorának helyén csak elfuvarozás alatt álló téglarakások meredeznek. A régiből új lesz. A földszintes ház tégláiból kislakásos épületkolosszusok a külsőbb területen.

A néhai földesuraságról, a Zichy grófokról elnevezett utca régi házait is kikezdték. A 13-asból már csak annyit hagytak meg, hogy az utca felől a telek be legyen kerítve. A szomszéd is már fővárosi tulajdon és lebontásra van ítélve.

 Erről a Zichy-utca 11. számú házról senki sem tudja már, hogy valaha igen nevezetes ember otthona volt. Régi iratokból, okmányokból rekonstruálni szoktam az azokban előforduló háztulajdonosok fekvését, mostani házszámát. Az utcanevek: Pacsirtamező, Mókus, Szőlő, Szőlőkert, Timár, Cserepes, Királydomb, Serfőző, Tömlöc, stb. [elnevezések?] nem igen változtak, persze, ha még el nem tűntek a föld szinéről. A házszámozás azonban a Buda szab. Kir. fővároshoz tartozott. Ujlak határkövénél kezdődött az egyessel és sorjában keresztül-kasul folyatódott majdnem 700-ig. Ez vala az állapot az 1838-as nagy árvíz idejében is Privilegált Coronális Ó-Buda Mezővárosában.

A 113 [118? később Zichy utca 11.] számú Graf Lőrinc-féle házat megvette Matis Michl, tőle pedig 1819-ben az eladdig Lovasberényben lakott jómódú Saphir Gottlieb kereskedő, aki Óbudára költözvén, ottan szerzett ingatlant. Ennek a háztulajdonosnak fia volt ama Saphir Moritz Gottlieb, aki rengeteg cikkével, tekintélyes számú könyvével a humor és szatira irodalmába örökre beírta nevét. Termékeny és igen szellemes tagja volt a korabeli német nyelven író, hazafias, magyarországi írógenerációnak.

Amennyire kiesett ma már divatból, annyira olvasott író volt nem csak a maga korában, de még fél századdal később is. Azonban olvasói, főleg pedig a neki tulajdonított merész tréfák és borsos viccek terjesztői, mint II. József császár udvari tréfacsinálóját állították be. Mint akinek valami udvari bolondként a császárral való mindenféle komázás meg volt engedve. Pedig Saphir, a humorista, 1795-ben született Lovasberényben, amikor a császár- már öt éve feküdt a bécsi kapucinusok kriptájában. Ilyen hitelesek a százszámra keringett „Saphir-vicc” neve alatt terjesztett trágár szellemességek is!

 * 

Saphir, amikor atyja az óbudai házat megvéve, itten letelepedett, már 24 éves volt és a Pesten, gróf Festetich Károly Albert szerkesztésében megindult szépirodalmi lap, a „Pannonia” főmunkatársa lett. Hogy állandóan szülei házában lakott, vagy csak időnként volt- e annak vendége, ma már nem tudható. Tény azonban, hogy óbudai körökben élt, mert egy kis bohózatának szenvedő személyét – saját tekintélyes nagybátyja képében figurázta ki.

 *

Maga az öreg ház megvan még a régi formájában, talán csak az utcai ablakkeretek cserélődtek ki. Kettős épület, a jobboldali giblis, a bal sima tetőszerkezetű. A kettő között van egy kocsibejáratnak, mellette a gyalogosoknak való kis kapu. Az udvar – köröskörül kislakásokkal, mögötte szépen ápolt zöldséges kert. Annak hátsó kerítésfala már szentekről elnevezett.plébánia templomával és egy új utcának fog helyet adni. Itten tartózkodott tehát sokszor a maga korában az emberiséget oly sokat megnevettetett író és költő. Maró szatirájával sok ellenséget szerzett magának. Kíméletlenségét azonban sok emberies vonás enyhítette, szívesen beállította szellemességét a jótékonyság szolgálatába. Az 1838-as nagy árvíz károsultjai javára Bécsben és Pesten a Redoutban nagy közönség előtt tartott humorisztikus előadásokat. A fényes anyagi sikerért fáklyás zenét kapott, Pest város tanácsa pedig a csak 1832. évben az evangélikus hitre tért írót díszpolgárrá választotta.

 A változatos életű, szellemes író óbudai otthonának napjai is meg vannak számlálva. Szolgáljanak e sorok legalább emlékének megőrzésére.

 G. S.